სს "ენერგო-პრო ჯორჯია მოსახლეობას" უსაფრთხოების ზომების მაქსიმალურად დაცვისკენ მოუწოდებს
ზაფხულის სეზონზე, როდესაც კუროტებზე, დასასვენებელ და რეკრეაციულ ზონებში მოქალაქეების კონცენტრაცია იზრდება, განსაკუთრებით საყურადღებოა ელექტროგამანაწილებელი მოწყობილობების, ხაზების, ქვესადგურების სიახლოვეს უსაფრთხოების წესების დაცვა. სს „ენერგო-პრო ჯორჯია“ მოქალაქეებს აფრთხილებს, რომ ენერგოობიექტების დაცვის ზონებში უნებართვო შესვლის ან მიახლოების შემთხვევაში, შესაძლებელია საფრთხე შეექმნას ადამიანის სიცოცხლეს! შესაბამისად, მსგავს ადგილებში მოსახლეობამ აუცილებლად უნდა დაიცვას არსებული უსაფრთხოების წესები.
„დაუშვებელია მიწის ზედაპირზე, არხებში, ჭებში არსებულ საკაბელო ხაზებთან შეხება, რადგან ისინი მოქმედი ძაბვის ქვეშაა და მათთან მიახლოება სიცოცხლისთვის საშიშია! შესაბამისად უბედური შემთხვევების თავიდან აცილების მიზნით, მივმართავთ მოსახლეობას მაქსიმალურად დაიცვან უსაფრთხოების წესები და მიაქციონ ყურადღება მაღალი ძაბვის ხაზების დაცვის ზონებში განთავსებულ გამაფრთხილებელ ნიშნებს.“ - განაცხადა სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას” აღმოსავლეთ საქართველოს ფილიალის მთავარმა ინჟინერმა ნუგზარ გოგუამ.
„მოსახლეობისთვის საყურადღებო უნდა იყოს ის, რომ აკრძალულია ელექტროგადამცემი ხაზების ქვეშ ყველა სახის ტრანსპორტისა და სასოფლო-სამეურნეო მანქანების გაჩერება, შეშისა და სხვა მასალების დაწყობა, ცეცხლის გაჩაღება და საველე ბანაკების განლაგება. საჰაერო ხაზების დაცვის ზონებში ბანაობა და თევზაობა საშიშია სიცოცხლისთვის!“ - განაცხადა სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ ანალიზის რისკების შეფასების და ნორმატიული დოკუმენტების განყოფილების უფროსმა სპეციალისტმა ალექსი ჭაფანძემ.
იმ შემთხვევაში, თუ ქსელში შეინიშნება რაიმე ავარიული ან სახიფათო მდგომარეობა, როგორიცაა სადენების გაწყვეტა და ჩამოვარდნა, ბოძების წაქცევა, სადენების მიწის ზედაპირთან მიახლოება, ძლიერი ნაპერწკლიანობა, ხანძარი და სხვა, აღნიშნულის შესახებ დაუყოვნებლივ უნდა ეცნობოს სს „ენერგო-პრო ჯორჯიას“ შესაბამისი რაიონის მომსახურების ცენტრს ან კომპანიის ცხელ ხაზს ნომერზე: 032 247 17 07.

JSC ENEGRO-PRO Georgia calls for the population to maximally observe safety measures
In Spring, when concentration of citizens in resorts, resting areas and recreational zones is increased, observance of the safety rules near the energy facilities, lines, substations and etc is especially important. JSC “Energo-Pro Georgia” warns citizens that in case of entering energy object areas without permission and/or getting closer to them may cause danger to human life. Accordingly, in the places mentioned above population must necessarily observe the safety rules.
"It is not allowed to touch the cable lines on the ground, in canals, wells, because they are under voltage and approaching them is life-threatening! Therefore, in order to avoid accidents, we appeal to the population to observe safety rules as much as possible and pay attention to the warning signs placed in the protection zones of high voltage lines, " - said Nugzar Gogua, Chief Engineer of East Georgia Branch of JSC" Energo-Pro Georgia ".
"It should be noted that the population is prohibited from stopping all types of transport and agricultural machinery under the power lines, storing firewood and other materials, starting fires and setting up field camps. Swimming and fishing in overhead line protection zones are life-threatening!“ - said Alex Chapandze, Chief Specialist of Risk Assessment and Normative Documents Division of JSC "Energo-Pro Georgia".
If any breakdown or danger is noticed in electricity networks, such as wire cut and fall, poles’ falling down, cables that are close to the ground surface, big sparkling, fire and other, corresponding Service Center of Energo-Pro Georgia or company hot line should be immediatelly informed through the phone number: 0322471707.